Merhaba, bugün 9 Aralık 2023 Cumartesi
Çağrı Merkezi(0850) 440 09 59
MENÜ
BALIKÇI BARINAĞI İÇİN START VERİLDİ

Marmaraereğlisi Belediyesi’nin mega projeleri arasında yer alan Balıkçı Barınağı Projesi için start verildi.

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, 32 km’lik kıyı bandında bulunan balıkçı barınaklarının turistik cazibesinin arttırılması, balık lezzetlerinin ortaya çıkarılması ve barınak alanlarının kent yaşamıyla bütünleştirilmesini içine alan çok amaçlı projelerini uygulamaya devam ediyor.

Marmaraereğlisi Balıkçı Barınağı bölgenin sit alanı ilanından önce 1990’lı yıllarda belediye ve bakanlık arasında yapılan protokol ile inşa edilmiş ve deniz etkileri başta olmak üzere zamanla yıpranmış Marmaraereğlili vatandaşların gündelik ihtiyaçlarına cevap veremez hale gelmişti.

Başkan Hikmet Ata’nın girişimiyle Edirne Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ile yapılan görüşmeler sonucunda, konumu itibarı ile bölgenin önemli bir odak noktasında bulunan 1. derece arkeolojik sit alanı içinde yer alan Balıkçı Barınağının, ağ odalarının müze denetiminde yıkılmasında sakınca olmadığına; yeni ağ odaları yapılması talebinin, çevre düzenleme projesi kapsamında hazırlanarak sunulmasından sonra değerlendirilebileceği kararı verilmişti.

Mega Proje için Yıkım Çalışmaları Başladı

Yapılan görüşmeler ve alınan kararlar sonucunda sezonun kapanmasıyla beraber hazırlıklar başladı ve Balıkçı Barınağı için yıkım çalışmaları başladı. Yıkım çalışmalarını yakından takip eden Marmaraereğlisi Belediye Başkan Yardımcısı Fehmi Duman ‘’ Marmaraereğlisi Balıkçı Kooperatifi ile yapılan toplantılar neticesinde alınan kararlar gözetilerek projemizi hazırladık. 34 adet ağ odası, 6 adet balık satış yeri, 1 adet balıkçı kahvesi ile bunlara ait tuvalet ve mutfağın bulunacağı projenin çok kısa sürede tamamlayarak balıkçılarımızın ve halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz. Marmaraereğlisi için elzem bir ihtiyaç olduğunu düşündüğümüz bu yenileme çalışması için çok heyecanlıyız ifadelerini belirtti.

Marmaraereğlisi’ne İtibar Kazandıracak

Projenin yakından takipçisi olan Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, ‘’Marmaraereğlisi’ni Trakya’nın en güzel sahil ilçesi yapma yolunda adımlarımızı bir bir atıyoruz. Hem Marmaraereğlisi’ne hem de bölgeye itibar kazandıracak önemli bir proje için daha harekete geçmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Balıkçı Barınağı Projemiz için balıkçı esnafımızla sık sık bir araya geldik. Projemizi kendilerinin ihtiyaçları doğrultusunda yasal mevzuatları göz önünde bulundurarak hazırladık.. Bu proje ile birlikte, Marmaraereğlimizi bölgesel kalkınmada öncü bir ilçe haline getirmeyi hedefliyoruz. Projenin yapımını en kısa sürede tamamlamış olacağız ve faaliyete geçtiğinde balıkçılarımız, ilçemiz ve bölgemiz çok güzel bir eser kazanmış olacak.’’ dedi

Tarihi Dokuya Hiçbir Zarar Verilmeyecek

Projenin bütününde hiçbir arkeolojik varlığa müdahalenin söz konusu olmayacağını belirten Başkan Hikmet Ata; ‘’Barınak üzerindeki mevcut kullanımlara ilave yeni bir fonksiyon üretilmeyeceğinden, Arkeolojik Sit Bölgesi’ne herhangi bir nüfus baskısı da olmayacaktır. Minimum müdahale ile mevcut yapı yenilenecektir. Proje alanı tamamen kıyı alanında kalmaktadır. Balıkçılıkla geçinen aile işletmelerimizin varlıklarını sürdürebilmeleri, işlerini daha rahat yapabilmeleri, sosyal yaşamlarının büyük bölümünü oluşturan kahve kültürünün devamı ve vatandaşın balıkçı ile doğrudan alışveriş imkanı bulabileceği bir ortam oluşturma hedefi içerisindeyiz.’’ dedi

Marmaraereğlisi Belediyesi’nin Mega Projeleri arasında yer alan Balıkçı Barınağı’nın yapımının kısa sürede tamamlanması bekleniyor.

HABER GÖRSELLERİ
BALIKÇI BARINAĞI İÇİN START VERİLDİ
BALIKÇI BARINAĞI İÇİN START VERİLDİ
BALIKÇI BARINAĞI İÇİN START VERİLDİ
BALIKÇI BARINAĞI İÇİN START VERİLDİ
BALIKÇI BARINAĞI İÇİN START VERİLDİ
BALIKÇI BARINAĞI İÇİN START VERİLDİ
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Çerez Politikamızı ve Aydınlatma Metnini inceleyebilirsiniz.