Merhaba, bugün 18 Eylül 2020 Cuma
Çağrı Merkezi(0850) 440 09 59
MENÜ
‘’ŞİDDETİN OLMADIĞI BİR KÜLTÜRÜ HAKİM KILMALIYIZ’’

‘’ŞİDDETİN OLMADIĞI BİR KÜLTÜRÜ HAKİM KILMALIYIZ’’

Başkan Ata 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

‘’5 Kasım 1960'da Dominik Cumhuriyeti'nde diktatörlüğe karşı mücadele veren üç kız kardeşin tecavüz edilerek vahşice öldürülmesinden sonra dünyada ardı arkası kesilmeyen şiddet sarmalı karşısında Birleşmiş Milletler 1999 yılında 25 Kasım’ı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü ilan etmiştir.’’

Günün anlam ve önemine vurgu yapan Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata;

‘’Her üç kadından birinin şiddete maruz kaldığı dünyanın kadınlar açısından güvenli bir yer olmadığı açıktır. Evde, işte, okulda, sokakta fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalan kadınlarımızın, namus veya töre adı altında yaşam hakları ellerinden alınıyor.

Kadına yönelik şiddeti önlemenin yolu öncelikle toplumsal hayatta şiddeti meşrulaştıran bakış açılarını mahkûm etmekten geçiyor. Türkiye’de ve dünyada devam eden kadına yönelik bu şiddete karşı; öncelikle şiddetin olmadığı bir kültürü hâkim kılmalıyız.

Kadınlar, tükenen umutları ve kaybolan hayallerinin ardından ellerinden kayıp giden bir hayatla karşı karşıya kalmamalıdır. Toplumun tüm fertleri gibi adil, eşit, ayrımsız, şiddetsiz bir dünyada yaşama hakkına sahip olan kadınlarımıza toplumun tüm kesimleri saygı göstermeli ve destek vermelidir. Bununla birlikte şiddet mağduru olan kadınlarımızın değil, şiddet uygulayanların utanç duymasını sağlayacak bir toplumsal bilinç geliştirmeliyiz. Kadınları, çocukları hedef alan şiddet olaylarının bir an önce önüne geçmeliyiz.

Kadınlarımız, bugün ve her gün daha güvenli bir dünyada insan onuruna yakışır, şiddetten uzak ve eşit bir hayat hak ediyor. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününde tüm kadınlarımızın yanında ve destekçisi olduğumuzu belirterek; kadına, çocuğa, insanlığa yapılan her türlü şiddeti kınıyor, kadının toplumdaki hak ettiği yere ulaşmasındaki tüm engellerin kalktığı bir dünya diliyorum” dedi

İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.