ULUSAL DENİZ EMNİYETİ VE ACİL MÜDAHALE MERKEZİ HİZMETE AÇILIYOR….

                    Marmaraereğlisi Dereağzı Mahallesi Radar Mevkinde yapımı devam eden, Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi'nin tamamlanan inşaat çalışmalarını, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, İlçe Kaymakamı Sıdkı Zehin, Belediye Başkanımız İbrahim Uyan, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Hızır Reis Deniz, UDEM Daire Başkanı Fazlı Çoban ve beraberlerindeki heyet ile birlikte incelemelerde bulundular. Heyet birlikte tesis hakkında hazırlanan görsel sunumu izledikten sonra tesisi gezdi.

                   Üç tarafı denizler ile çevrili Ülkemizin denizcilik sektörüne büyük katkı sağlayacak olan "Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi" Ülkemizin ilk denizcilik merkezi olacak.

                 Belediye Başkanımız Uyan, “Biz taşın altına elimizi sokmasaydık buralar konut alanı olup,satılacaktı.Biz buraya bu Devlet yatırımının gelmesinin mücadelesini verdik.Ve şimdi emeklerimizin karşılığını görüyouz.Ülkemize hayırlı olsun” dileklerinde bulundu.

                Marmaraereğlisi'nin Marmara denizinde ki en yoğun deniz trafiğinin yaşandığı bölgede bulunduğunu belirterek,deniz trafiği ve kıyılarımızda bulunan petrol, kimyasal madde ve doğalgaz depolama alanları da göz önünde bulundurulduğunda bölgenin oldukça yüksek bir kirlilik riski ile karşı karşıya olunduğunu vurguladı. Hizmete girecek olan UDEM projesi ile büyük çaplı kaza ve afetler sonucu denizde meydana gelecek olan petrol ve kimyasal madde kirliliklerine daha etkin müdahale edileceğini belirtirken, Merkezin kirliliğe müdahalenin yanı sıra deniz emniyeti, ulusal izleme ve tahmin sistemleri gibi konularda da çalışmalar yürüteceğinin altını çizdi.